Ježíš se narodil, aby upevnil pouta mezi lidmi i národy,
aby se v Něm samém všichni stali bratry. Přišel proto,
aby "zbořil přehradu, která je dělila,
když na svém těle zrušil příčinu nepřátelství" (Ef 2,14),
a aby udělal z lidstva jednu jedinou rodinu.
Kéž je Kristus světlem a oporou pro toho,
kdo věří a usiluje někdy proti proudu - o setkání, o dialog,
o spolupráci mezi kulturami a náboženstvími.
Ať Kristus vede v míru kroky toho,
kdo se neúnavně zasazuje o pokrok ve vědě a technice.
Ať se tyto velké Boží dary nikdy neužívají proti respektování
a rozvíjení lidské důstojnosti.
Otevřte srdce Tomu, který nám nic nebere, než hřích,
a dává nám za to lidskost a radost. ¨
Vánoční poselství papeže Jana Pavla II., Narození Páně 2001
Všem členům a příznivcům a podporovatelům MSKA přeji,
ať nás narozený Spasitel v čase vánoční milosti přetváří v jednu jedinou rodinu a v novém roce 2019 provází svým požehnáním k lidskosti a radosti
P. ThDr. Jiří Koníček, prezident MSKA
Moravsko-slezská křesťanská akademie ve spolupráci s arcibiskupstvím olomouckým pořádá mezinárodní konferenci Významné církevní osobnosti v historii Československa, která se uskuteční 1.12.2018 od 9:30-15:00 hod v arcibiskupském paláci ( andělském sále) Olomouc, Wurmova 9. Konference představí církevní představitele, kteří byli na straně národa a sehráli významnou roli ve vztazích církve a československého státu. Referenti připomenou tyto osobnosti: arcibiskup Antonín Cyril Stojan, arcibiskup Josef Karel Matocha, arcibiskup Karol Kmeťko, biskup Ján Vojtaššák, blahoslavený biskup Vasil Hopko, kardinál Josef Beran, kardinál František Tomášek a kardinál Ján Chryzostom Korec a referát k publikaci Katolická církev v osmičkových výročích Československa – ThDr. Jiří Koníček.
Celá konference a také následná kolektivní monografie chce zdůraznit význam církevních osobností na formování duchovního morálního a národního povědomí a významu kulturních a historických tradic v životě a rozvoji národa i v jeho sebeuvědomění si a hledání jeho identity a svébytnosti. Další význam spočívá ve snaze vytvořit přehled církevních osobností a církevně-společenské činnosti 20. století, na které měly bezprostřední vliv.
Srdečně zve jménem MSKA P. ThDr. Jiří Koníček, prezident MSKA
Moravsko-slezská křesťanská akademie, z.s. ve spolupráci s Katedrou systematické teologie CMTF UP Olomouc a Arcibiskupstvím olomouckým (Centrum pro rodinu) pořádala odborný seminář na téma VLIV ISTANBULSKÉ ÚMLUVY NA POSTAVENÍ ŽEN A MUŽŮ A POJETÍ RODINY, který se uskutečnil 20. 6. 2018 v 17.00 – 19.00 hod v budově arcibiskupské kurie v Olomouci.
Moravsko-slezská křesťanská akademie z.s. a Biskupství brněnské zvou na konferenci "František Sušil a významní kolegové brněnského alumnátu v kulturním odkazu". Bližší informace (pozvánka, seznam přednášejících a témat, popis akce a organizační zajištění konference jsou uvedeny a ke stažení v přílohách po otevření celého článku.
K pravidelným aktivitám FEECA patří každoroční odborná zasedání. Letošní jednání na téma Papežská encyklika Laudato si´ jako impuls pro katolické vzdělávání dospělých v Evropě se konalo ve dnech 24. – 25. dubna 2018 v Budapešti.
Milí čtenáři, členové, přátelé a podporovatelé akademie, nové číslo našeho časopisu Dialog Evropa XXI, 1 - 4/2019, které dostáváte do rukou, shrnuje činnost naší akademie za rok 2019. Úvodním příspěvkem tohoto čísla jsou rozhovory k jubileu sv. Cyrila a k tématu sv. Cyrila a Metoděje s arcibiskupem olomouckým Mons. Janem Graubnerem, s nitranským biskupem prof. Mons. Viliamem Judákem a exarchou doc. Mons. Ladislavem Hučkou, administrátorem řeckokatolické církve v České republice. Hlavní témata představují významné akce MSKA pořádané v roce 2019, které byly zaměřeny jak na významná historická výročí, tak i na aktuální témata. Představují významná jubilea roku 2019, jejichž připomenutí jsme zorganizovali či se na nich podíleli. Více se dočtete zde.